Unsmil Evsahipliğinde Gerçekleştirilen Diyalog Toplantısı Hk.

Republic Of Turkey Ministry Of Foreign Affairs 15.01.2015

No: 17, 15 Ocak 2015

Libya’daki krize çözüm bulmak amacıyla BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) tarafından dün (14 Ocak) Cenevre’de gerçekleştirilen kapsayıcı siyasi diyalog toplantısından memnuniyet duyuyoruz.

Libya'daki krizden tek çıkış yolu kapsayıcı siyasi diyalog ve ulusal uzlaşıdır. Diyalog sürecinin başarıya ulaşması, tarafların Libya’nın menfaatlerini diğer tüm siyasi kaygıların üzerinde tutma ve barış içinde bir arada yaşama iradesini göstermeleriyle mümkün olabilecektir. Diyalog sürecinin tüm Libyalıların temsiline imkân verecek şekilde sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu anlayışla, Libyalı kardeşlerimizin anayasal demokrasinin tesisinin sabır, sebat, hoşgörü ve kararlılık gerektirdiğinin idraki içinde hareket edeceğine ve davet edilen tüm kesimlerin sürece katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Bu hassas dönemde, siyasi diyalog sürecini akamete uğratabilecek çatışmalar, hava saldırıları ve dış müdahalelerin ülke genelinde durması büyük önem taşımaktadır. Uluslararası toplumun bu tür eylemlere karşı göstereceği kararlı ve güçlü tepki, sürecin sağlıklı biçimde yürütülebilmesi için hayati önemi haizdir.

Kapsayıcı siyasi diyalog toplantısının gerçekleşmesi için büyük çaba gösteren BM Genel Sekreterinin Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon ve UNSMIL çalışanlarını kutluyoruz. Kapsayıcı diyalog toplantısına katılan Libyalı kardeşlerimize başarı diliyoruz.

Türkiye, Libya’da barış ve istikrarın sağlanması amacına yönelik diyalog sürecine desteğini sürdürecek ve kardeş Libya halkının yanında olmaya devam edecektir.

Murat Karagöz Ambassador
Sunday - Thursday

09:00 - 12:00

For consular issues; working hours: 09:00-12:00
5/1/2018 5/1/2018